gru 08, 2022

Historia kuchni wietnamskiej

Kuchnia wietnamska doskonale odzwierciedla historię narodu, który przez ostatnie dwa tysiące lat przetrwał wiele przeciwności losu. Jest jednak poniekąd spokrewniony z kuchnią tajską i kambodżańską, która wnosi oryginalne potrawy do światowego dziedzictwa kulinarnego i jest popularna nawet nad Wisłą. Co najważniejsze, wietnamskie jedzenie jest niezwykle atrakcyjne pod względem żywieniowym!

Wietnamska grupa etniczna jest uważana za mieszankę grup etnicznych, które przybyły na Półwysep Indochiński z południowych Chin i Indonezji. Już w I wieku pne. Skonsolidowali się jako niezależny naród, chociaż bliskość Cesarstwa Chińskiego wpływała na ich historię, zwyczaje, a pośrednio na ich kuchnię przez wiele stuleci. Niemniej jednak kuchnia wietnamska jest dziś nadal bardzo rozpoznawalna i charakterystyczna, co świadczy o silnej tożsamości mieszkańców tego kraju.

Geografia ma ogromny wpływ na kuchnię wietnamską. Przede wszystkim długa linia brzegowa gwarantuje obfite dostawy ryb, krewetek i krabów. Ponadto delty dwóch wielkich rzek zapewniają żyzne tereny pod uprawę ryżu, warzyw i owoców – podstawowych pozycji w menu. Na północy kraju, gdzie ziemia jest mniej urodzajna i bliżej granicy z Chinami, popularna jest wołowina, czarny pieprz i sos sojowy, a wołowina jest produktem najazdu mongolskiego. Z drugiej strony Południe słynie z zamiłowania do słodyczy – cukier i mleko kokosowe pojawiają się w większości przepisów.

Tradycyjne dania Wietnamu 

Kulinarne tradycje Wietnamu to także przykład wielowiekowej monarchii – stoły często zastawione są małymi porcjami najróżniejszych potraw, nawet jeśli są one bardzo proste i niedrogie. To wyrafinowanie znajduje również odzwierciedlenie w estetyce serwisu: zielone liście, kolorowe kwiaty, a co najważniejsze starannie dobrane składniki pokarmu, które sprawiają, że ślinka cieknie.

Oprócz silnych wpływów chińskich, współczesna kuchnia wietnamska jest również pod silnym wpływem francuskich tradycji kulinarnych. Przypomnijmy, że w latach 1864-1954 Wietnam był oficjalnie kolonią francuską, a obecność Francuzów słynęła z umiejętności kulinarnych, co znalazło odzwierciedlenie między innymi w wprowadzeniu do menu bagietek, croissantów, klasycznego char siu. budyń na deser, a nawet ślimaki! Teraz, po prawie 70 latach niepodległości, Wietnam przyjął swoje eklektyczne tradycje i elegancko połączył wschodnie i zachodnie menu ze świeżymi lokalnymi produktami.

Chyba najsłynniejszym wietnamskim daniem na świecie jest Pho – bardzo prosty, ale uroczy rosół podawany z makaronem ryżowym, wołowiną lub kurczakiem i świeżymi ziołami. Jedzone pałeczkami jest tanie, sycące i wszechobecne – Wietnamczycy chętnie delektują się nim nawet w porze śniadania.

Popularne smaki w kuchni wietnamskiej

Podstawą filozoficzną kuchni wietnamskiej jest zasada pięciu smaków oraz równowaga elementów yin i yang. Doprowadziło to do dużego zainteresowania równoważeniem poszczególnych smaków, zwłaszcza elementów zimnych (np. kaczki, jajek, owoców morza) z elementami gorącymi (np. sosy i przyprawy). W rezultacie trudno jest znaleźć dania, które nie mają połączenia słodkiego, ostrego, gorzkiego i słonego z umami. Ten ostatni jest dodawany do większości potraw w postaci zawsze popularnego sosu rybnego, który jest tutaj preferowany zamiast sosu sojowego. Do cennych i szeroko stosowanych przypraw należą również pasta krewetkowa, pasta z fasoli (tzw. „Tu’o’ng”), sos hoisin, pasta chilli, imbir oraz zioła: liście limonki, trawa cytrynowa, koperek i mięta.

Powrót

Strona zrealizowana przez: Logo Interakcjo