lis 14, 2022

5 ciekawostek o Wietnamie, który musisz wiedzieć!

Wietnam powoli staje się gorącym celem podróży. Chociaż przez niektórych może nie być uważany za jeden z krajów „must see”, Wietnam wciąż ma wiele do zaoferowania podróżnikom. Z dziewiczymi wyspami, pięknymi plażami, pysznym jedzeniem, fascynującą kulturą i niesamowitą historią, ten niesamowity kraj czeka na Ciebie. Jeśli to nie brzmi wystarczająco, aby przekonać Cię do przyjazdu, oto 5 interesujących faktów na temat Wietnamu, które Cię zaskoczą.

Śnieg w Wietnamie

Na klimat Wietnamu duży wpływ ma monsun, który charakteryzuje się dużą ilością słonecznych dni, opadami deszczu i dużą wilgotnością. Temperatury wahają się w granicach 17-29 stopni Celsjusza przez cały rok. Jednak nadal możesz złapać śnieg we właściwym czasie i we właściwym miejscu. Sa Pa to urocze, górzyste miasteczko na północy Wietnamu przy granicy z Chinami. Od grudnia do lutego temperatura może tam spaść poniżej 0. Chociaż jazda na snowboardzie i sankach nie są powszechne w Wietnamie, nadal możesz bawić się w Sa Pa z innymi zimowymi zajęciami, takimi jak lepienie bałwana, walka na śnieżki lub po prostu oglądanie opadów śniegu.

Największa jaskinia w Wietnamie

Położony w Parku Narodowym Phong Nha-Ke Bang, w prowincji Quang Binh w Wietnamie, nowo odkryty system jaskiń o długości około 5,5 mil, szerokości 650 stóp i wysokości 500 stóp oferuje spektakularne i ogromne możliwości dla odkrywców jaskiń. System jaskiń składa się z ponad 150 pojedynczych jaskiń i ma wiele inspirujących podziemnych elementów, takich jak gigantyczny stalagmit, pola prehistorycznych glonów i perły jaskiniowe. Można się spierać, czy jest to naprawdę największa jaskinia na świecie, ale zdecydowanie warto ją zbadać.

Kawa w Wietnamie

Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, możesz być zaskoczony odkryciem, że Wietnam jest obecnie drugim co do wielkości eksporterem kawy na świecie, po Brazylii. Kawa została po raz pierwszy sprowadzona do Wietnamu przez Francuzów i uprawiana na terenach górskich w XIX wieku, a roczna zdolność produkcyjna sięgała wówczas tylko około 80 ton. Produkcja kasetonów nadal rosła po wojnie w Wietnamie. W ostatnich latach Wietnam produkował ponad 1 milion ton rocznie.

Kawa Weasel, znana również jako Kopi Luwak lub kawa cywetowa w Indonezji i na Filipinach, jest najdroższą kawą w Wietnamie. Cena tej kawy wynosi około 150 USD/kg i jest to jedna z 10 najdroższych kaw na świecie. To, co sprawia, że ​​kawa z łasicy jest cenna i kosztowna, to proces trawienia. Nie pomyłka, dobrze czytasz. To jest trawienie. Łasice spożywają owoce kawy. Ziarna kawy, doskonale chronione cienką jedwabną membraną, przechodzą przez układ trawienny zwierząt, a następnie są zbierane z odchodów zwierząt. Te ziarna kawy stają się niezwykle aromatyczne, o zapachu wanilii i słodkim smaku.

Chociaż Francuzi wprowadzili kawę do Wietnamu, Wietnamczycy zmienili ten czarny napój na swój własny styl, nieco nietypowy, ale pyszny. Zmielona kawa jest umieszczana w metalowym filtrze ociekowym, który jest umieszczony na górze filiżanki. Następnie dodaje się gorącą wodę i krople gorącej kawy powoli kapią do filiżanki. Co ciekawe, większość Wietnamczyków lubi pić czarną kawę z lodem i może ze skondensowanym mlekiem.

Zabawny fakt o motocyklach

Po pierwszym przyjeździe do megamiast, takich jak Hanoi czy Ho Chi Minh, pierwszym niesamowitym faktem, który najprawdopodobniej zauważysz, jest to, że motocykle są wszędzie. Naprawdę tak myślimy. Podczas gdy populacja Wietnamu liczy około 92 miliony ludzi, szacuje się, że w 2016 roku zarejestrowanych było około 45 milionów motocykli. Oznacza to, że na co drugą osobę przypada jeden motocykl. Wietnam pozostaje jednym z największych rynków motocyklowych na świecie. Z drugiej strony w kraju używa się około 2 milionów samochodów. Samochód jest uważany za luksusową własność zamożnych ludzi, ponieważ podatek samochodowy w Wietnamie wynosi około 200-300%.

Wietnamie jest jednym z 5 najszczęśliwszych krajów świata

Wietnam jest często opisywany jako naród szczęśliwy i optymistyczny. Brytyjski Happy Planet Index podał, że Wietnam zajmuje piąte miejsce najszczęśliwszego kraju na świecie i drugie – w regionie Azji i Pacyfiku w 2016 roku. Po przyjeździe do Wietnamu nie zabraknie uśmiechów na twarzach Wietnamczyków. Wietnamczycy są jeszcze bardziej optymistycznie nastawieni do trendu gospodarczego, zajmując drugie miejsce według sondażu zgłoszonego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Gallupa.

Darmowe Wi-Fi

Sieci Wi-Fi są niezawodne i można je łatwo znaleźć praktycznie wszędzie w dużych miastach. Bezpłatny dostęp do Internetu można uzyskać w większości kawiarni, hoteli, franczyz fast foodów, nawet na głównych deptakach. Jeśli Wifi jest zabezpieczone hasłami, nie wahaj się poprosić o to pracowników. Dopłata nie jest pobierana.

Powrót

Strona zrealizowana przez: Logo Interakcjo